Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Šiaulių apygardos teismas
lt
En

Naujienos

Nuteistajam atsikratyti bendrininkų nepavyko

Nuteistajam atsikratyti bendrininkų nepavyko
2021-05-05

Šiaulių apygardos teismas paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje, kurioje Mažeikiuose gyvenantis 40 metų A. D. Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų 2021 metų sausio 25 dienos nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu ir nuteistas už vagystę ir pasikėsinimą sukčiauti. Ši byla išnagrinėta pagal nuteistojo A. D. apeliacinį skundą. Vyras  už įvairius nusikaltimus Lietuvoje anksčiau teistas 17 kartų, Vakarų valstybėse (Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Austrijoje) – 4 kartus.

Nustatyta, kad nusikaltimas bendrininkų grupe padarytas 2014 metų gegužę Mažeikių mieste. A.  D. buvo kaltinamas tuo, kad veikdamas organizuotoje grupėje, pasiskirsčius vaidmenimis bei užduotimis, būdamas vykdytoju, kartu su organizuotos grupės nariais Alytaus pataisos namuose bausmę atlikusiais bei kitais toje pačioje įkalinimo įstaigoje ir laisvėje esančiais asmenimis, kuriems  baudžiamosios bylos yra išskirtos, pasikėsino apgaule savo ir kitų asmenų naudai įgyti svetimą turtą. Iš aukų išvilioti pinigai pagal išankstinį grupės narių susitarimą turėjo būti pasidalyti. 2014 metų gegužės 10 dieną A. D. telefonu gavo nurodymą būti pasiruošusiam pagal atskirą nurodymą vykti telefonu nurodytu adresu Mažeikių mieste paimti pinigų iš nusikaltimo aukos. Kol A. D. laukė tolimesnių bendrininko nurodymų, vienas iš bendrininku paskambino pasirinktai aukai ir prisistatęs  policijos pareigūnu pasakė, neva jos sūnus sužalojo 12 metų mergaitę. Netikėto skambučio sulaukusios mažeikiškės I. L. nepažįstamas vyras ėmė klausinėti, kokia jos tiksli gyvenamoji vieta, kitų detalių. Tačiau šį pokalbį netrukus nutraukė į kambarį iš kiemo sugrįžęs I. L. sūnus, kuris iš mamos paėmė telefono ragelį ir jį padėjo. Taip žlugo bendrininkų planas iš I. L. išvilioti pinigus, kuriuos pagal atskirą nurodymą turėjo vykti paimti A. D. Dėl šios nusikalstamos veikos A. D. kaltu neprisipažino. Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų 2021 metų sausio 25 dienos nuosprendžiu A. D. buvo išteisintas neįrodžius, kad jis dalyvavo padarant šią nusikalstamą veiką.

Tą pačią 2014 metų gegužės 10 dieną Mažeikiuose gyvenančiai A. F. paskambino Lietuvos Respublikos konsulu užsienio valstybėje prisistatęs nepažįstamas vyras ir pasakė, kad jos anūkas padarė avariją, kurios metu buvo sužalota mergaitė ir kad jos gydymui reikalingi pinigai. Kaip vėliau per ikiteisminį tyrimą liudijo nukentėjusioji, nepažįstamasis kalbėjo rusiškai, jis sakęs,   kad sumokėjus už gydymą, mergaitės tėvai nekels baudžiamosios bylos, bei kad anūkas yra sulaikytas ambasadoje. Vyriškis, pasak nukentėjusiosios, nurodė, kad reikia sumokėti 25000 eurų. A. F.  atsakė, kad neturi tokios sumos, tada vyras paklausė, kiek ji turi pinigų namuose. Moteris nurodė  gerokai mažesnę namuose laikomą pinigų sumą – litais ir doleriais. Tada vyriškis pasakė, kad pas ją  atvažiuos vyras paimti pinigų. Maždaug po 20 minučių vykusio telefoninio pokalbio į A. F. namus atvyko A. D. Moteris paprašė, kad jis parodytų asmens dokumentą, tačiau šis atsakė  jo nepasiėmęs. A. F. atvykusiam vyrui pasakė, jog pasikvies kaimynę, kad ši paliudytų, kaip ji jam perduoda pinigus. Tada A. D. pagriebė iš moters rankose laikytus 797 JAV dolerius ir 1350 litų ir dingo iš buto. A. F. per ikiteisminį tyrimą teigė tik tada supratusi, jog buvo apgauta sukčių.

Baudžiamąją bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme, A. D. dėl pagrobtų pinigų kaltu prisipažino. Tačiau kategoriškai neigė, jog nusikaltimą padarė bendrininkų grupe. A. D. tikino, jog prieš A. F. jokios apgaulės nenaudojo, o paprašytas pažįstamo pas moterį atėjo tik paimti pinigų. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, jog A. D. padarytos nusikalstamos veikos yra įrodytos kaltinamojo, liudytojų, nukentėjusiųjų parodymais, kriminalinės žvalgybos atliktų priemonių pateiktais duomenimis, kita byloje esančia medžiaga. Teismo nuosprendžiu A. D. buvo pripažintas kaltu ir už pinigų pagrobimą, pasikėsinimą sukčiauti bendrininkų grupe Telšių apylinkės Mažeikių rūmai jam paskyrė bausmę – 3 metų 5 mėnesių laisvės atėmimą. Teismo sprendimu, A. D. nukentėjusiajai A. F. turės atlyginti turtinę žalą – gražinti nusikaltimo metu pagrobtus  pinigus. Šį pirmosios instancijos teismo nuosprendį A. D. apskundė Šiaulių apygardos teismui.

Šiaulių apygardos teismui pateiktame apeliaciniame skunde nurodė, jog su pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu nesutinka tik iš dalies. A. D.  teigė, nebuvo iš anksto susitaręs dalyvauti organizuotoje grupėje, jis negalėjęs žinoti apie planuojamą sukčiavimą, tvirtino, jog pirmosios instancijos teismas priimdamas apkaltinamąjį  nuosprendį jį grindė prielaidomis. Apeliacinės instancijos teismo prašė iš pasikėsinimo sukčiauti organizuota grupe jį išteisinti ir neskirti su laisvės atėmimu susijusios bausmės.

Apeliacinį skundą išnagrinėjusi Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų skyriaus kolegija konstatavo pritarianti pirmosios instancijos teismo padarytai išvadai, jog byloje surinktų įrodymų visuma patvirtina, kad A. D. dalyvavimas šioje organizuotos grupės veikloje pasireiškė tuo, kad jis buvo asmuo, kuris apsimetęs kitu asmeniu, turėjo pas nukentėjusiąją nueiti ir paimti pinigus ir po to juos pagal kitų organizuotos grupės narių nurodymą pervesti kitiems asmenims. Kolegija atkreipia dėmesį, jog be A. D. veiksmų nusikalstama veika nebūtų įmanoma, kadangi jis buvo tas asmuo, kuris turėjo nuvykti ir paimti pinigus, o vėliau juos išskirstyti. Jis kaip organizuotos grupės narys, gavęs nurodymą paimti pinigus, važiavo pas nukentėjusiąją jų paimti. Tai parodo, jog A. D.  suvokė savo veiksmų neteisėtumą ir tai, kad dalyvauja organizuotoje grupėje, jog yra pasiskirstyta vaidmenimis, juos jungė vieninga tyčia – apgaulės būdu išvilioti iš nukentėjusiosios pinigus.

Nutartimi Šiaulių apygardos teismas atmetė A. D. apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo priimtą nuosprendį.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Vytautas Jončas

Šiaulių apygardos teismo

pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida

Dvaro g. 83, LT-76299, Šiauliai

Mob. +37067316371

El. paštas: vytautas.joncas@teismas.lt